top of page

Jesień - dobry czas na przycinkę drzew




Drzewa to niezbędny element przestrzeni miejskiej. O zaletach i korzyściach płynących z sadzenia drzew w mieście napisano już wiele prac naukowych.

W odróżnieniu jednak od drzew rosnących w lasach - drzewa umiejscowione w infrastrukturze wymagają okresowej uwagi i pielęgnacji.


Jakie zabiegi wykonujemy


Cięcia sanitarne drzew

Zabiegi w koronie drzew polegające na usuwaniu pędów, gałęzi i konarów uszkodzonych, martwych lub chorych. Zabieg przycinki drzewa wykonuje się również w celu separacji drzewa od np elewacji lub dachu budynku.


Cięcia prześwietlające ( rozluźniające koronę)

Takie cięcia mają głównie na celu zmniejszenie oporu dla wiatru. Dodatkowo takie cięcia działają na drzewo "odmładzająco " - dopuszczając więcej słońca do wnętrza korony stymulując drzewo do wzrostu.


Cięcia korygujące drzew

Takie cięcia w obrębie korony drzew mają głównie na celu poprawić budowę korony drzewa która została źle uformowana bądź też została uszkodzona przez inne czynniki mechaniczne.

Cięcie korygujące koronę drzewa ma również na celu poprawę statyki drzewa - tak aby zapobiec ewentualnemu jego obaleniu w późniejszym czasie.


Cięcia formujące drzewa

Mają na celu korektę pokroju drzewa w okresie szkółkarskim lub po posadzeniu drzewa. Uzyskuje się przez takie cięcie określoną formę i pokrój drzewa.


Zakładanie wiązań elastycznych typu Cobra

Wiązania elastyczne polegają na połączeniu systemem lin zagrożonych złamaniem konarów, co zapewnia ruch spiętych części drzewa. Wprawdzie z punktu widzenia poprawy właściwości statycznych drzewa korzystniej jest zastosować cięcia techniczne, jednak wprowadzenie wiązań elastycznych pozwala zachować korony w aktualnym lub nieznacznie skorygowanym kształcie, co może mieć duże znaczenie np. w przypadku drzew zabytkowych. W najprostszym wariancie mocowanie obejmuje dwa konary, ale ten rodzaj wzmocnień korony można stosować również w złożonych układach.




Normy prawne dotyczące przycinki drzew



Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 roku (Dz.U.2015 poz. 1651 z poz. zm.) nie można usuwać gałęzi drzewa w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa



Zestawienie drzew wg ich reakcji na cięcia sanitarne

  1. Drzewa zwykle dobrze znoszące cięcia: cis, jesion, lipa, topola, wierzba, klon jesionolistny

  2. Drzewa źle znoszące cięcia: morwa, leszczyna turecka, buk, klon, grochodrzew, orzechy, orzeszniki, skrzydłorzechy, brzozy

Zestawienie drzew wg możliwości odbudowy korony po ponadnormatywnej redukcji

  1. Drzewa które nie odbudowują korony po ich ponadnormatywnej redukcji; brzoza, jarząb, orzechy, drzewa iglaste

  2. Drzewa które częściowo odbudowują koronę po ich ponadnormatywnej redukcji: lipa, platan, klon jawor, topola, olsza, jesion, grab, dąb, wiąz.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykonaniem wycinki lub przycinki drzew prosimy o kontakt poprzez nasz formularz kontaktowy lub proszę o umówienie spotkania celem wyceny prac:












Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page